”Діти можуть все те, що дорослі, тільки значно краще…”  Ізидор Доскоч

Історія хору

Історія хору

Напевно немає в Тернополі людини, яка б не чула про дитячу хорову школу “Зоринка”. Адже слава про неї прокотилася навіть за межі нашої держави.

“Зоринка”, яка виникла з любові до пісні і щирого бажання одних – навчитись, а інших – навчити, поставити на високий рівень мистецтво вокалу – пройшла тернистий шлях і нині має ім’я.

Дитяча хорова школа “Зоринка” м.Тернополя веде відлік свого професійного становлення з 1980 року, коли при міському палаці піонерів почав діяти дитячий хор. Згодом, завдяки наполегливій праці керівника Ізидора Доскоча колектив зростає кількісно, зростає і його художній рівень.

Вже в 1982 році хор став учасником звіту творчих колективів області в м.Києві в п/к “Україна”, а в 1988 р. колективу присвоєно звання “Зразковий дитячий хор “.

Саме він, а не професійний дорослий колектив, став лауреатом конкурсів ім.С.Крушельницької. Саме він приніс славу солов’їному Тернопіллю, завоювавши в 1993 році І-ше місце на Всеукраїнському конкурсі хорових колективів ім.М.Лентовича, і саме “Зоринці” адресувалися слова захоплення і подяки голови журі конкурсу високоповажаного метра хорового співу, професора Анатолія Авдієвського, який сказав: “Це – хорова школа європейського рівня!”

Зразковий дитячий хор “Зоринка” здійснює активну концертну діяльність, беручи участь у різноманітних святкуваннях, концертах, фестивалях, виступах по радіо та телебаченню. Давно і плідно співпрацює з сучасними українськими композиторами: Ігорем Щербаковим, головою київської спілки композиторів, Богданою Фільц – доктором мистецтвознавства, дійсним членом АН України, Іриною Кириліною, Ганною Гаврилець та ін. Результатом такої співпраці став підготовлений колективами хорової школи авторський концерт Богдани Фільц у 1999 році.

Визначною подією у творчому житті “Зоринки” був концерт із творів композитора, диригента Євгена Садовського (Парма, США ) – американця українського походження, а згодом і зустріч з ним у школі.

У 1995 році колектив був учасником ІV-го Європейського музичного молодіжного фестивалю у Будапешті, в якому брали участь близько трьохсот музичних колективів із 30 країн Європи. Це, як правило, колективи музичних училищ, коледжів, консерваторій. Але наш, хоч і самодіяльний хор, своєю вокально-хоровою підготовкою не поступався перед професіоналами. Юних українців запрошували співати і в церкві, і в соборі, на велелюдних площах і вулицях. І всі – від організаторів фестивалю до хористів з Німеччини, Іспанії, Угорщини, Румунії, Італії – були зачаровані “Зоринкою”. Отож, діти мають стимул до праці.
За період своєї творчої діяльності дитячий хор “Зоринка” підготував декілька цікавих і різноманітних концертних програм. У репертуарі колективу понад 150 творів: духовна та світська класика, обробки українських народних пісень, пісні народів світу, сучасні хорові твори, Свята літургія.

За 40 років існування “Зоринка” об’їздила майже всю Україну, побувала з концертними програмами в багатьох країнах Європи, де підтримує дружні стосунки з аналогічнимим дитячими колективами. Власне таке спілкування стало поштовхом до створення хорової школи.

Так в 1996 році на базі Зразкового дитячого хору “Зоринка” відкрито дитячу хорову школу “Зоринка”.
Дуже плідними виявилися для колективу останні роки.

1997 р. – перемога на Всеукраїнському конкурсі “ВОЛЯ-97″.

1998 р. – Хор бере участь в 1-ому Міжнародному фестивалі хорової музики в м.Львові, на якому отримав диплом І-го ступеня і став єдиним колективом, що удостоївся честі виступити з двогодинним сольним концертом в органному залі і отримав схвальну оцінку музичної громадськості Львова.

В 1999 році в німецькому місті Вернігероде відбувся 1-ий міжнародний конкурс хорової музики ім.Й.Брамса. Україну на ньому представляли три колективи, один з яких – дитячий камерний хор “Зоринка”. Тернопільська “Зоринка” воістину справила ажіотаж: вперше потрапивши на такий престижний конкурс, вона здобула срібні нагороди у двох номінаціях – “дитячий хор” і “камерний хор” ( до речі “Зоринка” була єдиним дитячим колективом у цій номінації). На цьому конкурсі були дуже жорсткі умови. Конкурсанти представляли складну різнопланову програму: від народних пісень до творів композиторів епохи Відродження і сучасних творів. До золотої нагороди в номінації “камерний хор”, яку отримав хор Московської консерваторії, “Зоринці” не вистачило лише сім сотих бала. Цю гірчинку підсолодило спілкування з публікою. Нагородження лауреатів конкурсу відбувалося на центральній площі перед міською ратушею. Урочистості перетворилися в півторагодинний сольний концерт “Зоринки”, яку німці нагородили гучними і тривалими оплесками.

В 2000 році “Зоринка” побувала в Австрії на 1-ій Всесвітній хоровій олімпіаді, звідки привезла три срібні дипломи, дві срібні і одну бронзову медалі в номінаціях: духовна музика, фольклор a capella, сучасна музика. Це неабияка подія в галузі хорового мистецтва не лише області, а й України, адже на олімпіаду приїхали 25000 учасників – це 500 колективів, які представляли 80 країн світу!

2001 рік – шість сольних концертів духовної музики в костьолах м.Кракова(Польша) в рамках щорічного фестивалю “Krakowskie spotkania z Musyką Cerkiewną”.

В цьому ж 2001 році “Зоринка” стала лауреатом 1-премії на 4-ому Міжнародному дитячому хоровому конкурсі ім.Георгія Струве “Атреківські зорі” і як нагорода – відпочинок в МДЦ “Артек” протягом цілого місяця.

В 2002 році “Зоринці” присвоєно почесне звання “Народна хорова капела”

В квітні 2002 року на базі хорової школи проведена Всеукраїнська хорова асамблея;

Листопад 2003 року – авторський концерт американця українського походження Євгена Садовського (Парма, США) в органному залі м.Львова;

Грудень 2003 року – авторський концерт автора та виконавця Володимира Петровського (Болгарія). У цьому ж році “Зоринка” стала дипломантом 10-го Всеукраїнського фестивалю духовної музики “Від Різдва до Різдва” у місті Дніпропетровську.

У 2004 році “Зоринка” дає сольний концерт в Дрогобицькому педінституті на музично-педагогічному факультеті та концерт духовної музики в органному залі м. Чернівці. На 21-му Міжнародному хоровому конкурсі ім. Бела Бартока (м. Дебрецен, Угорзина) народна хорова капела “Зоринка” стає володарем двох третіх премій, а в Україні отримує гран-прі 1-го Всеукраїнського хорового фестивалю “Співає юність України”.

2005 рік – володар другої премії на 28-ому Міжнародному хоровому конкурсі ім. проф. Г. Дімітрова (Варна, Болгарія); бере участь у Міжнародному хоровому фестивалі “Krakowskie spotkania z Musyką Cerkiewną” та урочинах присвячених 80-річчю Краківської економічної академії (Краків, Польща)

2006 рік – володар 1-ї премії на 22-ому Міжнародному хоровому конкурсі ім. Бела Бартока (м. Дебрецен, Угорщина)

2007 рік – дипломант Міжнародного хорового фестивалю “Співає Київ Весняний” (м. Київ)

2008 рік – володар 2-ої премії на 23-ому Міжнародному хоровому конкурсі ім. Бела Бартока ( м. Дебрецен, Угорщина)

2009 рік – лауреат 1-ого ступеня 7-ого Міжнародного Павловського фестивалю ім. М. І. Глинки.

Засновник хору та хорової школи Ізидор Доскоч – випускник оперно-симфонічного відділення Львівської державної консерваторії ім. М. Лисенка (клас М. Колеси), заслужений працівник освіти Украйни, художній керівник хору та диригент хорової школи.

З 1993 по 2017 роки з хором «Зоринка» працювали два керівники: Ізидор Доскоч та Анжела Доскоч. З 2017 року художнім керівником хору та директором хорової школи є Анжела Доскоч.

Народна хорова капела “Зоринка” – 25-тиразовий лауреат багатьох найпрестижніших міжнародних конкурсів (Австрія, Болгарія, Греція, Італія, Молдова, Німеччина, Польща, Росія, Словаччина, Угорщина, Чехія), володар двох срібних та однієї бронзової медалей на Всесвітній хоровій олімпіаді в Австрії.

Слідкуйте за нами
Z O R Y N K A